Korterelamud vahetavad kuube

20.05.2016

Möödunud aasta aprillis avatud KredExi toetusmeede on sooja saabudes käivitanud ehitushooaja. Mitu Viljandi korteriühistut on nõuks laenu abil majade energiakulud alla viia.

Männimäel peaks sügishooajaks uue vammuse selga saama seitse paneelehitist. Neist kolme soojustamise on ette võtnud osaühing Balti Vara Fassaadid. Riia maantee 28 hoone on juba kattevõrgu alla peidetud ja kiivrites ehitusmehed annavad tööriistadele valu. Ka Männimäe tee 27 ümber on alustatud tellingute püstitamist. Oma järge ootab Riia maantee 34a. Projektijuht Maido Rõivase sõnul alustatakse viimati mainitud objektiga paari nädala pärast. 

Sama ettevõte on Viljandi maju varemgi putitanud, kuid sel aastal on projektijuhi ütlemist mööda uus aktiivsuslaine saabunud. «Juba on mitu maja töös ja laual veel päringuid samast kandist. Seda, kes neid täpselt ehitama hakkab, näeb ehk kuu aja pärast,» lausus Rõivas.

Hooaeg lõi käigu sisse

Põhjuseks, miks just praegu ehitustegevus nii suure hooga käima on läinud, peab projektijuht head ehitusilma. «Ilmad lähevad kenasti soojaks ja valmis saab tööga enne, kui jälle jahedaks kisub,» rääkis ta ning lisas, et tegelikult oleks võinud alustada juba märtsis või aprillis. «Korteri sisetööd eeldavad, et uks on lahti, aga suvel lähevad paljud inimesed puhkama ja sedasi on nendega keeruline kokku leppida,» põhjendas projektijuht.

KredExi eelmise aasta 1. aprillil avatud meede annab sellisteks töödeks toetust kuni 40 protsendi ulatuses täiskulude mahust ning Maido Rõivase sõnul on härjal sarvist haaranud kõik need ühistud, kes eelmisest toetusringist välja jäid. Nüüd on nende majade projektid just valmis saanud. 

Riia maantee 28 korteriühistu juhi Juta Grossthali mäletamist mööda sündis idee maja soojustada 2014. aastal. «Projekteerija vedas alt, muidu oleksime juba möödunud aastal alustanud,» nentis ta. KredExilt saab korteriühistu toetust ligi 400 000 eurot, lisaks võttis ta pangast poole miljoni euro jagu laenu. Otsus võlakoorem kanda võtta langetati ühistu juhi kinnitusel üksmeelselt.

Uut toetusmeedet jagub Maido Rõivase hinnangul 2018. aastani. Et majad on erineva suurusega, ei osanud projektijuht keskmist eelarvesummat välja tuua, kuid teadis öelda, et elanikele lisanduvaks igakuiseks laenusummaks kujuneb pisut alla ühe euro ruutmeetri kohta. «Inimene maksab küll iga kuu natuke juurde, kuid saab korras maja väiksemate küttekuludega,» leidis Rõivas.

Elektrikulud alla

Männimäe majade rekonstrueerimise käigus soojustatakse hoonete välisseinad ja katus, vahetatakse välja küttesüsteem ning ehitatakse välja soojustagastusega ventilatsioon. Ühele majale on Rõivase sõnade kohaselt projekteerija lisanud päikesepaneelid. Nii proovib ühistu osa elektrienergiast omal jõul toota. 

Kui praegu on rekonstrueerimisele minevad majad energiamärgisega F, siis tulevikus hakkavad nad kandma C-märgist. «See on üks eeldus, et KredExilt üldse toetust saada,» märkis projektijuht. Tähis näitab, kui palju kulutab maja energiat ühe ruutmeetri kohta. Kulu ei tohi olla suurem kui 150 kilovatti elektrienergiat ruutmeetri kohta aastas. C-klassi energiakuluks nimetas Rõivas 120–150 kilovatti.

Männimäel madistab Balti Vara Fassaadid umbes 50-mehelise brigaadiga. Etapphaaval liigutakse majalt majale. Ühe maja keskmiseks ehitusperioodiks nimetas Rõivas viis kuud. Suurem ehitustegevus vältab sellest kolme või kolme ja poole kuu jagu – just nii kaua on meeskond tellingutel. Pisemad lõppviimistlused ja otste kokkutõmbamine enam nii suurt müra ja saginat kaasa ei too.

Allikas: sakala.postimees.ee

Comments are closed.