Kredexi tugi aitas Elvas remontida kaks kortermaja

1.12.2015

Elva korteriühistud on ühed aktiivsemad renoveerijad Eestis. Sel sügisel said Kredexi uue toetuse abil valmis kahe Õuna tänava maja soojustus- ja remonditööd.

Elva esimene uue, üle saja miljoni euro suuruse toetusmeetme abil renoveeritud kortermaja on aadressil Õuna 5, lõpusirgel on maja Õuna 4. Ka eelmise Kredexi toetusmeetme kaasabil remonditud maja asub Elvas.

Mõlema nüüd renoveeritud maja remonditööde peatöövõtja oli ettevõte Balti Vara, ühistute poolelt on mõlema majaga seotud olnud Merike Härm, ühe maja puhul juhatuse liikmena, teise puhul raamatupidajana.

Elvas asuv Õuna 4 kortermaja on Kredexi toel põhjalikult remonditud ja valmib detsembri alguses, elutingimused paranevad seal 18 korteris. Sel sügisel sai remonditud ka kõrval asuva tosina korteriga Õuna 5.

Pikk hoovõtt

Härm rääkis, et ei saa ütelda, et kõik lausa ladusalt läks, sest asjaajamine võttis aega kaks aastat. Ühes majas oli tükk aega tegu sellegagi, et ühistu moodustada.

Mõlema maja ühistud taotlesid 40 protsenti toetust. «Teiste, väiksemate toetuste peale ei ole mõtet minnagi, need ei tasu ära,» lausus Härm.

Üks, mis juba kindel, on see, et majad on ilusamad kui enne. Ventilatsiooni seadmisega on veel tööd, küttekulu säästu ei saa esimese kuu pealt hinnata.

Remonti alustama kannustas eeskätt soov küttekulu kontrolli alla saada, varem oli mõneski korteris liiga kuum ja aknad talvel pärani lahti.

Härm ei tee saladust, et küttelt on kokkuhoid, kuid kokkuvõttes tuleb maksta natuke rohkem, et laen saaks tasutud. «Kuid elutingimused on paremad,» ütles Härm.

Kredexi eluaseme ja energiatõhususe divisjoni juht Triin Reinsalu märkis, et uus toetusmeede on avatud sellest kevadest. Tartumaalt on Kredexile esitatud toetuse saamiseks 18 taotlust. Maakondade kaupa on Tartumaa korteriühistud olnud taotluste esitamisel kõige aktiivsemad.

«Oleme teinud kolm positiivset toetuseotsust ning rõõm on tõdeda, et kahel objektil on tööd juba lõppenud,» ütles Reinsalu. «Toetust väljastatakse põhimõttel, mida terviklikumalt teed, seda enam saad ka toetust. Kõikide toetuse määrade puhul tuleb parandada sisekliimat, see tähendab uuendada ventilatsioonisüsteem.»

Suur töö ootab

Toetuse suurus sõltub sellest, milline on renoveerimisega saavutatav energiasääst. Toetus võib olla kuni 40 protsenti, aga see tähendab ka rohkem töid energiatõhususe nimel.

Toetust on võimalik saada ka projekteerimiseks, omanikujärelevalveks ja tehnilise konsultandi kulude katteks.

Tehniline konsultant on korteriühistule abiks rekonstrueerimise korraldamisel, teeb tihedat koostööd korteriühistu juhatusega ning annab nõu parimate valikute tegemiseks.

«Kindlasti on tehniline konsultant kaasatud kõrgema määraga toetuse kasutamisel, kuid spetsialisti võib appi võtta ka 15-protsendise toetuse taotlemisel,» selgitas Reinsalu.

Euroopa ühtekuuluvusfondist antav toetus on 102 miljonit eurot, millest jagub umbes tuhande maja remontimiseks.

Kredex eeldab, et kõige rohkem esitatakse taotlusi aastatel 2016–2018.

-----------------

Renoveerimistoetused

15-protsendise toetuse puhul tuleb saavutada 20 protsenti energiasäästu.

25-protsendise toetuse puhul tuleb kindlasti rekonstrueerida küttesüsteem, soojustada fassaad, katus ja vahetada kõik vanad aknad.

40-protsendise toetuse korral tuleb lisaks eelnimetatule tõsta külmasildade vältimiseks ka aknad soojustuse tasapinda või soojustada aknapaled ja paigaldada soojustagastusega ventilatsioonisüsteem.

Lisaks eraldab Kredex seekordse meetme raames 50 protsenti toetust projekteerimistööde, omanikujärelevalve ja tehnilise konsultandi kulude hüvitamiseks.

Euroopa ühtekuuluvusfondist rahastatava toetusmeetme suurus on 102 miljonit eurot, mille eest saab hinnanguliselt korda teha 1000 korterelamut. Toetust saab taotleda, kuni raha jätkub.

Allikas: www.postimees.ee

 

Comments are closed.