Vanade rõdupiirete seisukord muutub järjest hullemaks

2.06.2016

Mustamäel ausva 16-korruselise maja soojustamise käigus tuli ilmsiks, et mitme rõdupiirde seisukord on avariiline. Mõned kinnitusnurgikud on läbiroostetanud ja muutunud eluohtlikuks

Mustamäel ausva 16-korruselise maja soojustamise käigus tuli ilmsiks, et mitme rõdupiirde seisukord on avariiline.

Eriti hulluks teeb olukorra asjaolu, et mõned inimesed on rõdud kinni ehitanud ning seega toa osaks muutnud. See teeb rõdude demonteerimise palju raskemas.

Kõnealuse korteriühistu juhatuse liikme Jan-Erik Mooni sõnul ei teadvusta osa elanikke olukorra tõsidust. «Raskete betoonpaneelide kinnituste korrodeerumine on probleem kõigil rõdudel – eelkõige nendes, kus rõdud olid varem (valesti) kinni ehitatud,» sõnas ta.

Tegemist on lodža-tüüpi rõdudega – rõdu ulatub sissepoole, mitte fassaadi pinnast välja. Rõdupiirded jooksevad fassaadi tasapinnas.

Mõnda rõdu hoiab püsti veel vaid suur tahtejõud.

Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessori Karl Õigeri sõnul on selle maja rõdupiirete ehituskvaliteet kaunis kehv. «Kinnituste tarilapid ei satu omavahel ilusti kokku ja siis on sinna igasuguseid vahelappe pandud. Ka need kinnitusnurgikud ja muud rõdupiirete teraselemendid on suurte roostekahjustustega,» sõnas Õiger.

Õigeri sõnul pole tegemist ainult ühe maja probleemiga, vaid probleem on palju laiem. «Asi on selles, et neid betoonist lodžapiirdeid on mujalgi, aga eriti Tallinnas,» kommenteeris Õiger. «Olen rääkinud ka Eesti Korterühistu Liidu koosolekutel, et inimestel tuleks vaadata, millises seisukorras on nende rõdupiirete kinnitused. Kui ise ei oska, siis tuleks kutsuda keegi, kes oskab hinnata. Need vajavad kontrollimist. Ei imestaks, kui mõni neist alla kukub, nagu see juhtus ühe maja juures Lasnamäel.»

Vanade rõdupiirete seisukord muutub järjest hullemaks - Kodu - Tarbija24.ee#comments

Kinnitusnurgikud on suurte roostekahjustustega.

Õiger lisas, et hea näide selliste rõdude parandamisest on üks Sõstra tänava kandis asuv korterelamu, millel on rõdupiirded vahetatud. «Maja ühistu võttis ette ja ehitusfirma lõikas kõik rasked lodžapiirded maha ning ehitas sinna kergema lahenduse.» Kuigi sel majal olid kinnituselemendid suhteliselt korras, tegid nad siiski sellise remondi ära.

Ehitusinsener Heiki Meosi sõnul on rõdupiirete olukord eespool mainitud Mustamäe korterelamus kurb. «Väga kurb ja ohtlik,» sõnas ta. Kõige lihtsama lahendusena pakub Meos rõdupiirete mahavõtmist ja kergematega asendamist. «Kõige lollikindlam lahendus oleks kõik need õnnetud ja rasked raudbetoonist piirded võtta maha ja asendada mingisuguste kergete piiretega, siis saaks ka mõned rõduplaadid, mis seal on juba ajahambast puretud, ära arstida. See oleks vist kõige lihtsam.»

 

Meose sõnul on ennatlik ja vale öelda, et kõigil samasuguse konstruktsiooniga majadel on sama viga. «See probleem võib olla, aga niimoodi öelda, et kõikidel majadel on, on hirmutav ja pole tõsi. Aga need rasked rõdupiirded tasuks kindlasti üle vaadata, et kas on õigesti kinnitatud. See on see, mida peaks tegema.»

 
Allikas: postimees.ee

Comments are closed.